BLOG - fotografia, montaż video, audio, animacja, 3D, modele 3D, efekty specjalne, filmy, sprzęt

Polskie filmy dokumentalne w 2017 r. w ujęciu PISF

2017 r. pokazał kolejną wspaniałą twarz polskiego kina dokumentalnego. Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF) podkreśla w styczniu 2018 r., że ostatnie 12 miesięcy w polskim filmie to bardzo udane czasy dla dokumentu. Tę formę wyrażania opinii o świecie często pomijamy jako kinomani, zachłyśnięci wielkim glamour współczesnego kina fabularnego. Gdy nie ma bardziej prawdziwej formy audiowizualnego wyrażania się i opowiadania o świecie, jak dokument.
Polskie dokumenty były prezentowane i nagradzane na światowych i krajowych festiwalach, trafiały do kinowej dystrybucji, a także na platformy VoD. – pisze PISF na swojej stronie
Do dzieł zaznaczanych przez Instytut należą: – “Komunia” Anny Zameckiej, – “Książę i dybuk” w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, – czy filmy “Dotknięcie Anioła” i “Dwa światy”. Pierwszy Marka Tomasza Pawłowskiego a drugi Macieja Adamka Jak należy zaznaczyć, nie są to tylko filmy powstałe i premierowe z 2017 r, ale i szereg ciekawych, dogłębnych produkcji z ubiegłych lat. Można odebrać taki stan polskiego dokumentu, jako prognostyk na przyszłość. Więcej na stronach PISF, tutaj.